Vajina, Aşk Kasları ve Vajinismus

Kadınının cinsel organına vajen ya da vajina adı verilir. Kadın-erkek cinsel ilişkisi ise vajina ve penis birlikteliği ile gerçekleşir. Ancak, vajina girişindeki kasların istem dışı kasılması sonucu vajinal açıklığın daralarak, cinsel birleşmenin acılı veya imkânsız olarak algılanmasına vajinismus denir. Bu kasılmalar gerçek bir cinsel ilişki girişiminde olabileceği gibi, yalnızca hayal edilmesiyle bile ortaya çıkabilir.
Vajina, iç dudaklar hizasından başlayıp rahim ağzında sonlanan, işaret parmağı uzunluğunda bir organdır. Tüp biçimindedir ama kulak kanalı ya da burun deliklerinin durduğu gibi her zaman açık durmaz; gerektiğinde esneme yeteneğine sahiptir. Bu yüzden potansiyel boşluk olarak tanımlanır. Daha kolay anlaşılabilmesi için normal şartlarda kapalı halde duran ama her ayağa uyabilen çorap örneğini verebiliriz. Bu örneği daha da geliştirmek gerekirse; çorabın giyildikten sonra ayakta durmasını sağlayan lastikli kısmına benzer dar bir kısmı vardır ve bu dar kısım vajinanın dışa yakın bölümünde yer alır. Bu kısımda aşk kasları adı verilen pelvik taban kasları bulunur.

Aşk kaslarının 5 önemli görevi vardır: 1) İdrar yolu, vajina ve makatı desteklemek, 2) idrar ve dışkı kaçırmayı engellemek için büzgeç görevi görmek, 3) idrar ve dışkı yapmayı sağlamak, 4) hızlı kasılmalar sağlayarak cinsel cevapta rol oynamak ve 5) vajinismustaki gibi giriş yasak tepkisine neden olan tehlikelerden kişiyi korumak.  Bir kadın;  (1) vajinasına parmağını sokabiliyorsa, (2) adet dönemlerinde vajinal tampon kullanabiliyorsa, (3) aplikatör ile vajina içine ilaç sıkabiliyorsa, (4) rahatça jinekolojik muayene olabiliyorsa ve (5) penis vajina birlikteliğini içeren bir cinsel birleşme yaşabiliyorsa tehlike hissetmiyor demektir.

SEKS YAPMA KORKUSU...

Vajinismuslu kadın tehlike hissettiği için cinsel ilişki sırasında aşk kasları istemsiz olarak kasılır. Aşk kaslarının kasılması vajina çapını daraltarak  ağrıya sebep olabilir. Cinsel ilişkiye girme sırasında idrar yolu açıklığına ya da perine adı verilen vajina deliği ve makat deliği arasındaki yapıya uygulanan bası da ağrıya sebep olabilir. Ayrıca birçok vajinismuslu kadın vajinasını yeterince tanımaz. “Benim açıklığım nerede?” “Hangi açıyla yaklaşmalıyız?” gibi sorular sorarlar. Deneyim eksikliği, ilk cinsel ilişki sırasında  zorlayarak ve yanlış açı ile penisin vajinaya girme denemelerine yol açabilir. Bu sebeple vajina duvarına, idrar yoluna, rektal kanala çarpmaya ve dolayısıyla ağrıya sebep olabilir. Eğer vajina kuru ise ilişkiye girmeye çalışmak sürtünmeyi arttırdığından ağrıya sebep olabilir. Daha önceki travmatik deneyimler nedeniyle beyinden gelen uyarılar da ilişkiye girmeden önce ağrıya sebep olabilir.

Vajinismuslu kadınlar genel olarak cinsel ilişkiye giremeyen tek kadının kendileri olduğunu düşünürler. İlk cinsel deneyimlerinde vajinanın yeterince kayganlaşmaması sebebiyle ağrı, enfeksiyon, kanama gibi şikâyetleri olan kadınlarda sonraki cinsel ilişkilerinin de ağrılı olacağı düşüncesi vajinismusun ortaya çıkmasına neden olabilir.
Cinsellikte penis ve vajina önemli oyunculardır ama bir filmin en önemli unsuru senaryosudur. Yani senaryo nasıl yazılırsa oyuncular da o rolü oynar. Dolayısıyla en önemli rol beynindir. Eğer kişinin doğrudan cinsellikle ilgili olumsuz duygu ve düşünceleri varsa, cinsel ilişkiden haz alması zordur. Sadece vajinismusun değil neredeyse tüm cinsel işlev bozukluklarının temelinde kişinin kendisiyle, kendi bedeniyle, partneriyle ya da cinsellikle ilgili olumsuz duygu ve düşünceleri yatar. 
VAJİNİSMUSUN TEDAVİSİ CİNSEL TERAPİDİR...

Vajinismus kader olmadığı gibi, vajina ile ilgili anatomik bir problem de değildir. Cinsel uyarılmalarla ıslanan, genişleyen ve uzayan vajina aslında penisi içine almak için hazır bekler. Vajinismus, kadının cinselliğe bakış açısının ve seks konusunda doğru olmayan düşüncelerinin ve inançlarının neden olduğu korkular tarafından yönetilen önemli bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismusun altında yatan psikolojik nedenlerin belirlenmesi ve etkilerinin ortadan kaldırılması cinsel terapi ile mümkündür. Alanında uzman ve tecrübeli bir cinsel terapist tarafından gerçekleştirilecek cinsel terapi ile kadının cinselliğe karşı korkusunu yenerek aşk kaslarını kontrol etmeyi öğrenmesi, bu sayede de zevk aldığı ve zevk verdiği mutlu bir cinsel hayata kavuşması sağlanabilir.

Benzer Makaleler: