Kadınlarda Görülen Cinsel İsteksizliğin Nedenleri...

Bir kadının cinsel eylem yetisinin olmasına karşın cinsel etkinlik ile ilgili isteğinin az olması ya da hiç olmaması çok sayıda nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.  Cinsel isteksizlik sorunu olan kadınlarda aşağıdaki nedenlerden biri ya da birkaçı birlikte görülür:

1. Cinsel uyarılma bozukluğu: Cinsel ilişki için istek olmasına rağmen uyarılmanın kolay olmaması ya da hiç olmaması zamanla cinsel isteksizliğe yol açan bir sorundur. Kadınlarda cinsel uyarılma,  hem erotik fiziksel uyaranlar hem de romantik duygusal uyaranlar aracılığıyla olur ve uyarılma gerçekleştiğinde vajina kayganlaşır. Cinsel ilişki öncesinde yeterli erotik dokunuşun olmaması, duygusal rahatlamanın sağlanamaması durumunda vajinal kayganlık oluşmadığı için cinsel ilişki sırasında da uyarılma olmaz. Cinsel uyarılmayı engelleyen diğer nedenler, depresyon, anksiyete, stres gibi psikolojik faktörler ve vajinaya kan akışının azalmasına yol açan kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon vb. gibi kronik hastalıklar, hamilelik, emzirme ve menopoza bağlı hormon değişimleri sonucunda klitoris hassasiyetinin azalması ve vajinal kuruluktur. Bunlar da cinsel isteksizliğe yol açan önemli faktörlerdir.

2- Cinsel uyumsuzluk: Eşler arasında cinsel istek konusunda belirgin farklılıkların olması zamanla gerginlik yaratarak cinsel isteksizliğe yol açabilir.  Örneğin, kadının eşinin istediğinden daha az sıklıkta cinsel ilişkide bulunmak istemesi, oral seksten hoşlanmaması, ön sevişme olmadan doğrudan cinsel ilişki kurmak istememesi, yorgunken ya da gerginken cinsel ilişki istememesi gibi durumlarda eşinin anlayışsız ve uyumsuz tutumu kadının cinsel isteğinin azalmasına neden olabilir. Erkeğin erken boşalması da kadında olumsuz duygular uyandırarak cinsel isteksizliği tetikleyebilir.

3- Cinsellikten tiksinme: Cinsellikten tiksinme, cinsel isteği ortadan kaldıran bir sorundur. Cinsellikten tiksinen kadın cinsel ilişki söz konusu olduğunda endişe ve korku duyar. Yani cinsel ilişki olasılığı belirdiğinde yoğun anksiyete belirtileri gösterir. Tiksinti, cinsel organlar, eylemin kendisi gibi cinsel birleşmenin herhangi bir yönüyle ilgili olabileceği gibi, öpüşme, dokunma gibi tüm cinsel uyaranlara karşı da olabilir. Cinsellikten tiksinmenin nedenleri arasında genellikle, cinsellikle ilgili yanlış, eksik bilgiler ve değer yargıları, katı din ve ahlak kuralları, yasaklar ve baskılar ve cinsel travmalar bulunur.

4- Cinsel ağrı: Cinsel ilişki sırasında vajinada ağrı hissedilmesi, cinsel isteksizliğin önemli nedenlerinden biridir. Ağrılı cinsel ilişkinin nedeni, vajinada enfeksiyon, kist gibi hastalıklar ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar, ameliyat sonrası yaralar ya da vajinal kuruluktur. Vajinal kuruluk yeterli uyarılma olmaması nedeniyle olabileceği gibi, hamilelik, emzirme ve menopoz gibi belli dönemler yaşanan hormon değişikliklerine de bağlı olabilir. Vajinanın girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılarak cinsel ilişkinin acılı ve imkansız olarak algılanması olan vajinusmus da kadınlarda çık sık rastlanan bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinusmus cinsel bilgilerin eksik ve yanlış olması, dini ya da kültürel inanışlar ya da geçmişteki travmatik cinsel deneyimler sonucunda cinsel ilişkiye karşı verilen bir korku tepkisidir ve cinsel isteksizliğin önemli nedenlerinden biridir.

5- Cinsellikle ilgili diğer nedenler: Hamile kalmaktan ve cinsel yolla bulaşan hastalık kapmaktan korkma, başarısızlık korkusu, güvensizlik, suçluluk ve günahkarlık duyguları, cinsel ilişkinin sıklığının ve niteliğinin düşük olması, monoton cinsel yaşam, cinsellikle ilgili olumsuz algılar, yanlış bilgiler, taciz, tecavüz gibi travmatik cinsel deneyimler, gizli eşcinsellik.

6- Fiziksel nedenler: Yaşlanma, hamilelik, emzirme ve menopoza bağlı hormonal değişiklikler, diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıklar, bunlar için kullanılan ilaçlar, uyuşturucu madde ve alkol bağımlılığı, yoğun iş temposu ve yorgunluk.

7- Psikolojik ve duygusal nedenler: Depresyon, anksiyete gibi ruhsal bozukluklar, olumsuz beden imgesi, özgüven eksikliği, stresli ve gergin bir yaşam, dini ve kültürel inanışlar, tutucu ve baskılayıcı bir ortamda yetiştirilme, cinselliği tabu olarak ya da kötü bir şey gibi görme nedeniyle suçluluk ve günahkarlık duygusu.

8- İlişkiyle ilgili nedenler: İlişkide yaşanan çatışmalar ve sorunlar, eşin kaba güç kullanması gibi eşle ilgili ciddi sorunlar, cinsel isteğini gösterirse eşi tarafından yanlış anlaşılma endişesi, aldatılma.

Benzer Makaleler: