Geç Boşalma Gerçeği..

Erkek cinsel işlev bozuklukları içinde en nadir görülen bozukluklardan biridir. Erkeğin sürekli ya da yineleyici bir biçimde, yoğunluğu ve süresi yeterli bir cinsel birleşme sırasında boşalamaması, ancak ilişki sırasında ya da sonrasında yapılan oral seksle veya mastürbasyonla boşalabilmesi durumu ketlenmiş boşalma veya geç boşalma olarak tanımlanmaktadır. Genellikle eşli cinsel etkinliklerde ortaya çıkmakla beraber gençlerde masturbasyon sırasında da görülebilir. Yoğun stres, gerginlik, mükemmeliyetçi kişilik yapısı, suçluluk ve günahkarlık duygusu, bilinçli ve bilinçdışı düşünceler boşalmayı etkileyebiliyor ve geciktirebiliyor. Bu problemi olan erkeklerde genellikle ereksiyon kusuru veya cinsel isteksizlik görülmez. Dolayısıyla problem, direk olarak sertleşme sorunu ile alakalı olmadığından, sertleşme sağlamada ve sürdürmede sorun yaşamazlar.

Geç boşalma; boşalmanın hiç olmaması (mastürbasyon, uyku ve cinsel birleşme sırasında), kısmen boşalmanın oluşması (mastürbasyonda oluşan ancak cinsel birleşme sırasında oluşmayan) ya da oldukça uzun süren bir uyarılma sonunda oluşan boşalma biçiminde gösterebiliyor.

NEDEN OLUR?

Erkeklerde orgazm bozukluğu sınıflamasında yer alan ve bir anlamda kadınlardaki orgazm bozukluğunun erkekteki karşılığı olan bu durum genellikle katı dini kurallara bağlıkadınlara karşı cinsel isteksizlik duyan, cinsel travma geçmişi olan, aşırı kontrollü ve mükemmeliyetçi, kendini cinselliğe bırakmakta güçlük çeken, anneden ayrılamayan ve bu nedenle de diğer kadınlara bağlanmakta zorluk yaşayan, acı veren, cezalandırıcı veya partneri üzerinde kontrolü elinde tutan eş varlığı, gebe bırakma korkusu olan ve partnerine ya da kendine karşı düşmanlık duyguları yaşayan erkeklerde görülen bir bozukluk olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca erkeklerin cinsel ilişkiyi bütün gece sürdürmesi ve iki tarafın birlikte orgazm olması gerektiği şeklindeki cinsel mitler (hurafeler) veya tüm kadınlara yetebilme düşünceleri, kadınlara duyulan kızgınlık, kadınların fahişe olduğuna dair yanlış inanışlar ve takıntılar, annesi tarafından terk edilme veya  aldatılma durumları da geç boşalma nedenleri arasında sayılabilir. Sonradan gelişen bozukluklar ise genellikle eşle ilgili ilişki problemlerine veya altta yatan depresyon vb. hastalıklara bağlı ortaya çıkar.  Özetle geç boşalan erkeklerde bilinç ve bilinçaltı yapıları boşalmalarına engel olmakta yani  ketlenmeyi de beraberinde getirmektedir.

Fiziksel olarak ise şeker hastalığı, prostata yönelik ameliyatlar, parkinson hastalığı, aşırı alkol tüketimi ve bazı ilaçlar ( örneğin beta bloker, bazı antidepresanlar, tiyoridazin gibi nöroleptikler) boşalmaya engel olabiliyor.

Benzer Makaleler: