Erken Boşalma Çiftin Cinsel Uyumsuzluğudur!

Erkeklerin cinsel hayatlarındaki en büyük kâbuslarından biri de hiç kuşkusuz erken boşalmadır. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED), ülkemizde cinsel hayatı aktif olan her 10 erkekten 7’sinin hayatının bir döneminde erken boşalma sorunu yaşadığını söylüyor. Peki, erken boşalma tanısı nasıl konuluyor? Erken boşalmanın tanı kriterleri neler? Erken boşalma bir hastalık mı? Erken boşalmanın bir tedavisi var mı? İşte yanıtları…

ERKEN BOŞALMA TANI KRİTERLERİ…

Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, çok az bir uyarılmayla, kişinin istemesinden önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra boşalma olması erken boşalma olarak tanımlanıyor. Erken boşalmanın en iyi profesyonel tanımı; yaşadığı cinsel ilişkilerin çoğunda, erkeğin ne zaman boşalacağı üzerine gönüllü ve bilinçli kontrolünün olmamasıdır. Yani erkeğin boşalma refleksi üzerinde istemli kontrolünün olmaması durumudur. Erken boşalmada önemli olan süre değil, boşalma refleksi üzerinde dolaylı olarak istemli bir denetimin olup olmamasıdır. Denetimsizliği tanımlamada ‘erken’ sözcüğü uygun olmadığından, ‘erken boşalma’ yerine ‘denetimsiz boşalma’ ya da ‘ istemsiz boşalma’ terimlerinin kullanılması daha uygun olacaktır. Bu nedenle, erken boşalma her ne kadar cinsel bir hastalık veya yetersizlik gibi görülse de, aslında bir hastalık olmayıp, cinsel bir uyumsuzluk, bir cinsel işlev bozukluğudur. Çünkü cinsel ilişkide en önemli noktalardan biri çiftin uyumudur.Özetle:
(1) Penis vajina birlikteliğinin 7 dakika ve üstünde sürdürülememesi,
(2) Yaşanan seksüel aktivitelerde bayan partnerin tatmin olmaması,
(3) O an geldiğinde erkeğin kendini tutmak istemesine rağmen denetimsiz ve istemsiz bir
şekilde boşalma refleksi üzerinde dolaylı bir kontrolünün olmaması,
(4) Yenileyici ve tekrarlayıcı bir biçimde her cinsel ilişkide denetimsiz boşalmanın
gerçekleşmesi,
(5) Haftada 1 veya 2 cinsel birleşmeden oluşan düzenli bir cinsel hayata rağmen yukarıdaki
sorunların en az altı aydır devam ediyor olması…

ERKEKLERİN 3 BÜYÜK KORKUSU…

Genellikle erken boşalan erkekler; boşalma için aceleci olur, geçmiş cinsel performanslarından utanç duyar, partnerlerinin yaşanan cinsellikten haz almadığı endişesi içindedir, duyulara ve dokunmanın verdiği hazza odaklanamaz, cinsel açıdan deneyimsizdir, kendilerine güvenmezler, cesaretleri eksiktir ve zamanla cinselliğe karşı korku geliştirirler. Erken boşalan erkeklerin 3 büyük korkusu vardır. Bunlar; ‘Ya penisim sertleşmezse!’, ‘ Ya önsevişme sırasında vajina içine girmeden penisim inerse!’ ve ‘Ya partnerim boşalmadan erken boşalırsam!’ şeklindedir. Bu şekilde başarısız olmaktan korkan erkek kendini gerçekleştiren kehanet örneğinde olduğu gibi, korktuğu şeyleri çaresizlikle yaşamaya başlar. Oysaki ön sevişmeyi boşalmadan uzun süre sürdürebilen bir erkek, vajinal ilişkiyi de o kadar süre devam ettirebilir.

TÜRKİYE’DE HER ON ERKEKTEN YEDİSİ SÜPERMEN!

Erken boşalma, erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur; Türkiye’de neredeyse her on erkekten yedisi ” Süpermen”. Çünkü ülkemizde cinsel hayatı aktif olan her on erkekten yedisi hayatının bir döneminde erken boşalma sorunu yaşıyor. Yani Süpermen gibi hızlılar ve çabuk boşalıyorlar. Buna rağmen erkekler erken boşalma için tedavi arayışında bulunmuyor, çaresiz oldukları için cinsellikten zamanla soğuyorlar ya da sertleşme sorunları yaşamaya başlıyorlar. Oysaki boşalma kontrol edilebilen bir reflekstir ve erken boşalmanın %100 tedavisi vardır. Tedavi yolu ise CİNSEL TERAPİDİR.

Benzer Makaleler: