Cinsel Sorunların Tedavisi

İnsan davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir çünkü cinsellik sadece bilinen cinsel organlarla sınırlı değildir. Çoğu zaman hatalı olabildiği bilinse de cinsellikle ilgili duygular, düşünceler ve yerleşmiş inançlar da vardır. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etkili olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de, oluşumunda rol oynayan etkenlere göre değişebilir. Kişi ya da çift  ile görüşülerek sorunu ortaya çıkaran, yerleşmesine neden olan etkenler birlikte incelenir.  Sorunun tedavisinde etkili olacak ilaç veya psikoterapiler seçilir.

Cinsel sorun tıbbi veya biyolojik bir nedene bağlı ise, tedavisi ilaç veya diğer tıbbi tedaviler olacaktır. Bu durumda tedaviyi, ürologlar ya da kadın hastalıkları ve doğum uzmanları yaparlar. Eğer cinsel sorun psikolojik etmenlerle ilişkili ise veya tıbbi bir nedene bağlı olarak gelişmiş olsa bile psikolojik etmenler durumu ağırlaştırmışsa, cinsel terapiler uygulanmalı ya da ilave edilmelidir. Cinsel terapiler  ise cinsel terapi konusunda ilave eğitim ve yeterlilik sertifikası almış meslek profesyonelleri tarafından yapılır.  Bütün tedaviler gibi cinsel tedaviler de bilimsel veriye dayalı olmak zorundadır.

Dünyada ve Türkiye´de 1970´lerden beri “Cinsel Terapi” ile vajinismus ve erken boşalma olgularının tamama yakını başarıyla; cinsel isteksizlik, erkeklerin sertleşme bozukluğu ve kadınların uyarılma ve orgazm bozuklukları gibi diğer cinsel işlev bozuklukları da çok büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir. Cinsel sorunun tipine ve sorunlu çifte göre değişiklikler göstermekle birlikte, yani tedavi kişiye veya çifte özgü olmakla birlikte, cinsel tedaviler ortalama olarak 8-10 seans sürer. Ancak ülkemizde yaşanan cinsel sorunlara göz attığımızda, cinsel eğitimsizlikten kaynaklanan sorunlar, cinsel bilgi eksikliği, cinsel deneyimin yetersiz olması, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, yetiştiriliş biçimi nedeniyle sağlıklı bir bedene ve psikolojik yapıya sahip bireylerde ya da çiftlerde cinsel sorunlar sık görülmektedir. Bu sebeplerle meydana gelmiş olan cinsel sorunlar da birkaç seans danışmanlık verilerek tedavi edilebilmektedir.

Benzer Makaleler: