Cinsel Sorunların Çözümü Tutkuyu Yeniden Ortaya Çıkartmaktan Geçiyor...

İlişkilerin ilk zamanları çoğunlukla daha tutkulu, eğlenceli ve heyecanlıdır. İki insan çift olmaya karar verdiğinde, aşkın ve cinsel heyecanın baş döndürücü olduğu günlerin sonsuza dek süreceği beklentisiyle dolup taşar. Ancak zamanla pembe gözlükler çıkartılır, çift birbirine alışır, ilişkilerinde belirli bir rahatlığa kavuşur, hayatları hareketsiz bir rutine oturabilir. Ve bir gün partnerlerden biri ya da her ikisi de ilişkilerindeki kıvılcımın ve tutkunun yok olduğunu, ilişkilerinin sıkıcı olduğunu düşünmeye başlayabilir. Kısacası uzun süreli ilişkilerde cinsellik zamanla monotonlaşabiliyor ve çiftin birbirlerine karşı olan tutkuları azalabiliyor.

Monotonlaşan ilişkilerde veya uzun birlikteliklerde zamanla cinsel istekte azalma, erkeklerde sertleşme ve boşalma sorunları, kadınlarda ıslanma ve kabarma problemleri meydana gelebiliyor. Bu durumların yaşanmaması için çiftlerin cinsel hayatlarıyla ilgili sorumluluklar alması gerekiyor. Yaşanan ekonomik sıkıntılar, ilişki çatışmaları, ruhsal sıkıntılar gibi olumsuz faktörler cinselliğin bir “GÖREV” gibi tek düze ve rutin bir şekilde yaşanmasına yol açabiliyor. Ancak monotonlaşan ve sorunlara gebe olan cinsel yaşam; çiftlerin birbirlerine olan tutkularını sürdürmek için sorumluluk almalarıyla, daha fazla birbirlerine dokunmalarıyla ve yakınlaşmalarıyla, reddedilmeyi göze alarak cinsel arzu ve fantezilerini paylaşmalarıyla, kendileriyle ve vücutlarıyla barışık olmalarıyla, erotik filmler seyretmeleriyle, erotik romanlar okumalarıyla ve aşk oyunlarına açık olmalarıyla önlenebiliyor.

Mutlu bir partner ilişkisi için mutlu bir cinsellik, mutlu bir cinsellik için de cinsel istek gerekiyor. Sağlıklı ve mutu bir seks; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme sanatıdır. Bu nedenle seks sorunlarının çözümü rahatlayıp gevşemekten ve tutkuyu yeniden ortaya çıkarmaktan geçiyor…

Cinsel terapistlere göre sağlıklı ve mutlu, keyifli ve tatminkâr bir seksin yolu ise, kişinin kendisiyle ve vücuduyla barışık olmasından ve fantezilerini geliştirebilmesinden geçiyor. Ruh, beden ve zihin birbirini etkileyerek pozitif yönde tetikliyor, bütünsel bir gelişim, sağlıklı ve mutlu bir seks hayatı sağlıyor. Bu nedenle ruha, zihne ve bedene sıcak dokunuşlar yaparak yaşam enerjini yükselten, iyi enerjiyi açığa çıkartan, bağışıklık sistemini güçlendiren, kişinin kendini çok iyi hissetmesini sağlayan, zihin ve beden yorgunluğunu azaltan tekniklerle ruh ve bedendeki gelişim ve değişim aynı anda hissedilebiliyor. Bu konuda başarısız olan çiftlerin cinsel sorun yaşaması ise zamanla kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkabiliyor.
Mutluluk veren bir sevişme ise eşleri daha huzurlu, daha sağlıklı ve çevrelerine karşı daha sevecen yaparken, birbirlerine daha çok bağlar, yakınlaştırır ve bütünleştirir. Unutmayınız ki sağlıklı ve mutlu bir birliktelik için önemli unsurlardan biri her iki tarafın da birlikte keyif aldığı ve her yönden tatmin olduğu bir cinsel ilişkidir.

 

Benzer Makaleler: