Cinsel Sağlık İçin Beslenme...

Yemek, hayatta kalma güdüsü; cinsellik ise hayatı devam ettirme, yani üreme güdüsü için temel ihtiyaçtır. Hayatta kalma ve hayatı devam ettirme kavramları arasındaki yakın ilişki nedeniyle vücut sağlığımız için olduğu kadar cinsel sağlığımız için de düzenli ve dengeli beslenmenin önemi tartışılmazdır.

Cinsel sağlık, yani cinsel istek ve cinsel aktivite, genel sağlık durumunun bir göstergesidir. Dengesiz beslenme nedeniyle kilo alımı, karın ve bel çevresindeki yağlanma, kalp-damar hastalıkları ve diyabet gibi önemli hastalıklara neden olarak cinsel sağlığı da olumsuz etkiler. Vücuttaki mineral ve vitamin eksikliği cinsel sorunlara yol açabileceğinden yeterli ve dengeli beslenerek vücudun ihtiyacı olan tüm vitamin ve minerallerin alınması hayati öneme sahiptir. Ancak cinsel arzuyu arttırıcı maddeler ve ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerektiğini de unutmamak gerekiyor.

Yemek ve cinsellikten alınan haz beyinde aynı bölgede işlenir ve benzer etkiyi yaratır. Bu nedenle doyurulmayan cinsel istekler ya da cinsellikle ilgili sorunlar yeme bozukluklarının ortaya çıkmasında, başka nedenlerle yaşanan yeme bozuklukları da cinsel sorunların ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Gerek sağlıklı yaşam gerekse düzenli bir cinsel hayat için sağlıklı ve düzenli beslenmek en önemli şartlardan biri. Bu nedenle, cinsel yaşamda partnerlerin mutlu olabilmesinin perde arkasında yer alan en önemli besinler et ve balık, çilek ve çikolata...

İnsan vücudunda her şeyin yolunda gitmesini sağlayan en önemli faktör kan dolaşımı sistemi... Vücuttaki kan dolaşımını hızlandıran ve merkezi sinir sistemini güçlendiren en önemli gıdaların başında ise omega yağ asitleri yönünden zengin, yapısında protein, fosfor, B6, B12 ve E vitamini, niasin ve riboflavin gibi pek çok mineral ve vitamin bulunan “balık” geliyor.

Bilindiği üzere, insan vücudunda üretilmeyen çoklu doymamış yağ asitleri, EPA (eikosapentoenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit)’nın en önemli kaynağı şüphesiz ki “balık”... Deniz ürünlerinden özellikle balık çeşitlerinde bulunan EPA ve DHA, beyin fonksiyonlarının ve sinir sisteminin çalışmasında büyük etki sağladığı gibi bilişsel gelişim ve kan akışının hızlanmasında yani cinsellik üzerinde de oldukça olumlu etkilere sahip... Ayrıca, yapısında bulunan fosfor, erkeğin cinsel gücünü artırırken, kadınlarda cinsel arzu seviyesini yükseltiyor. Özellikle deniz ürünlerinde bulunan D vitamini, kadınlarda yumurtaların döllenme hızını artırdığı gibi hem kadın hem de erkekte üreme gücünü artırıyor. Özellikle erkeklerde cinsel isteği artıran B6 vitamini ise iktidarsızlığa birebir... Bunun aksine, B12 vitamini eksikliği ise cinsel performansı düşürüyor. Bu nedenle, haftada iki kez tüketilen balık ve deniz ürünlerinin cinselliği olumlu yönde etkilediği yıllardır biliniyor. Balıkta oldukça fazla bulunan omega 6 ve niasin ise hem kadın hem de erkeklerde cinsel durgunluğun azalmasına ve olması gereken ideal hareketliliğin geri kazanılmasına neden oluyor. Sonuç olarak, hayatın zevklerinden emekli olmamak, sağlıklı ve sürekli bir cinsellik için mutlaka balık ve deniz ürünlerinin düzenli tüketilmesi gerekiyor.

Seksi çağrıştıran renginin yanı sıra eşsiz bir protein kaynağı olan kırmızı ette, sperm sayısını ve kalitesini artıran B12, genel hormon üretimi ve dengesinde görev alan B6, cinsel istek artırıcı etkisi olan B1, proteinlerin emilmesini ve kanser hücrelerinin üremesini engelleyen A vitaminleri, özellikle kadınlarda cinsel isteksizliği önleyen demir, sperm sayısının ve cinsel dürtünün artmasını sağlayan çinko ve magnezyum, cinsel güçsüzlüğü önleyen ve üreme sağlığını artıran fosfor mineralleri bulunuyor ve boşalma sırasında kaybedilen minerallerin geri kazanılması mümkün olabiliyor.

Keyifli bir cinsel yaşam için şifalı bitkilerden ve afrodizyaklardan faydalanmanın yanında sağlıklı beslenmek, stresten uzak durmak ve düzenli egzersiz yapmak gerekiyor. Bunun için hafif ve fazla yorucu olmayan yoga ve meditasyon gibi gevşeme tekniklerinden veya egzersiz programlarından yararlanılabilir. Vücut sağlığının yerinde olması, cinsel sağlık için tek başına yeterli değildir. Unutmayınız ki sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için psikolojik olarak da sağlıklı olmak gerekir.

Benzer Makaleler: