Cinsel Mucize: Afrodizyaklar...

Kişide cinsel istek uyandıran (uyarıcı etki yapan), cinsel performansı yükselten madde, ilaç, yağ, besin ve bitkilere verilen genel ad olarak bilinen afrodizyak kelimesi, Yunan mitolojisindeki cinsellik ve güzellik Tanrıçası Afrodit den gelmektedir. Yunan Aşk Tanrıçası Afrodit, her gece birlikte olduğu seçilmiş erkeklere, cinsel güçlerini artırıcı ve uyarıcı bitkisel içecekler ve karışımlar hazırlarmış. Bu nedenle cinsel isteği ve cinsel gücü uyarıcı ve artırıcı etkisi olan yiyeceklere “afrodizyak” adı verilmiş. Yüzyıllardır da farklı kültürlerdeki insanlar, çeşitli yiyeceklerle cinsel yaşamlarını iyileştirmeye çalışmışlar; ilaçlar, iksirler, macunlar hazırlamışlar.

Tüm hücrelerimizle birlikte cinsel sistemimizi güçlendirip canlandıran ve organik işlevlerimizi destekleyen bu afrodizyakların etkileri iki şekilde olmaktadır: Bazıları libido üzerinde etki yaparak cinsel isteği arttırırlar. Bazıları ise sadece cinsel organların fiziksel tepkilerini farklılaştırarak erkekte peniste sertleşme yaparken kadında ise vajinada sulanmayı (lubrikasyon) ve vajinaya giden kan akımını arttırır. 

 İşte size altın değerinde afrodizyak tavsiyeler:

AFRODİZYAK YİYECEKLER...

Üzüm: Antik çağın şarap tanrısı Dionysos, üzüm tanelerini yiyerek cinsel şehvetini artırmak istemiş. Özellikle kara üzümde bulunan resveratrol maddesi kanseri önleyici ve beyin hücrelerini koruyucu özelliğe sahip. Üzümün çekirdeğindeki quersetin kan yapımına yardımcı oluyor ve damarların sağlığını koruyarak cinsel organlara kan akımını olumlu etkiliyor.

İncir: Erkeklerin cinsel gücünü artıran çok güçlü afrodizyaklardan biri de incir. E ve B vitaminleri açısından çok zengin. Sindirimi kolaylaştıran incir cinsel yaşamınızı renklendirmenize de yardımcı olacak.

Çilek: Lezzetli olduğu kadar cinsel yaşamda da etkili olan çilek neredeyse her derde deva olan meyvelerden. Afrodizyak etkisi bulunan çilek aynı zamanda cilde de iyi geliyor.

Adamotu: Romalılar ve Yunanlılar, sonra da Mısırlılar adamotu bitkisini çiğneyerek cinsel güçlerini artırmaya çalışmışlar. Ağrı kesici, yatıştırıcı ve cinsel gücü arttırıcı etkileri olduğu bilinen adamotu zehirli bir bitki olduğu için az miktarda ve dikkatli kullanılması gerekiyor.

Bal: Hintlilerin cinsellik sanatı Kama Sutra’da bal cinsel canlılığı artırmak için kullanılmış. "Balayı" teriminin de buradan geldiği düşünülüyor. Bal zencefil, polen, tarçın vb. gibi çeşitli baharatların karışımıyla güçlü bir afrodizyak olarak kullanılıyor. İçeriğindeki boron minareleri kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron hormonunu dengeleyerek cinsel isteği artırıyor. Eski Yunan ve Ayurvedikler de balı, erkeklerin spermlerini kuvvetlendirmek için kullanmışlar.

Anason tohumu: Yunanlılar ve Romalılar anason tohumlarını emerek cinsel arzularını artırmak istemişler. Kan dolaşımını hızlandıran anason testosteron cinsel isteği artırıyor ama fazlası uyuşukluk vererek tam tersi bir etkiye neden oluyor.

Avokado: Aztekler, çiftler haline asılı olan meyvelerini erkek testislerine benzeterek "testis ağacı" adını verdikleri avokado ağacının meyvesinin sadece bu benzerlik yüzünden cinsel gücü artıracağını düşünmüşler. Avokado içerdiği yüksek orandaki potasyum, B vitamini, E vitamini ve K vitamini ve kan kolesterol seviyesini düşürücü etkisiyle cinsel organlara kan akışını kolaylaştırıyor.

Muz: Penisi andıran şekli nedeniyle hemen hemen tüm kültürlerde adı cinsellikle anılan muz, B1, B2, C, A ve E vitaminleri, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot bakımından oldukça zengindir. Kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşın kolesterol içermeyen muz kasları güçlendirici, enerji verici ve cinsel gücü artırıcı özelliğe sahip. İlaveten bromelain isimli bir enzim içerir. Bu enzim cinsel gücü ve libidoyu yükseltir. Muz, seks sırasında erkeğin enerjisini artırarak cinsel gücü artırır.

Fesleğen: Çok eski zamanlardan bu yana fesleğen Asya’da cinsel isteği ve doğurganlığı artırmak amacıyla kullanılmış. Fesleğen kokusunun erkekleri tahrik ettiği düşünüldüğünden kadınlar kurutulmuş fesleğen tozu ile vücutlarını ovmuşlar. Fesleğen kan dolaşımını hızlandırıcı özelliğine sahip bir afrodizyak olarak biliniyor.

Kakule: Aromatik bir baharat olan kakuleyi Hintliler güçlü bir afrodizyak olarak iktidarsızlığın tedavisinde kullanmışlar. Kakulenin yüksek cineol içeriği sayesinde kan akışını artırdığı biliniyor.

Kırmızı Biber: Mutluluk hormonu endorfin üretimini destekleyen "capsaicin" adlı bileşeni içeriyor. Çalışmalar, bu bileşenin kan dolaşımını ve kalp atışını hızlandırdığını, bunun da cinsel performansa etki etmesine neden olduğunu ortaya çıkartıyor.

Çikolata: Asırlardır  aşk ve romantizm ile özdeşleştirilen çikolatanın tarihi, Güney Amerika yağmur ormanlarında Mayaların kakao ağacına taparak onu "tanrıların yiyeceği" olarak adlandırmasına kadar uzanır. Çikolatanın içerdiği feniletilamin ve serotonin  "iyi hissettirici" bir etkiye sahip. Bu kimyasallar insan vücudunda doğal olarak bulunuyor ve mutluluk hormonları olarak biliniyor. Aşık olanların beyni de feniletilamin salgıladığı için, çikolatanın afrodizyak olduğu düşünülüyor. Belki de bu rahatlatıcı özelliği nedeniyle adet kanamaları öncesinde ya da sırasında hormonların etkisiyle gerginlik yaşayan kadınlar çikolataya yöneliyor. Bunlara ek olarak, çikolatadaki anandamid adlı madde beyinde marihuana ile benzer etkiye sahip. Çikolatadaki anandamid miktarı marihuana gibi “uçurmaya” yetmese de serotonin ve feniletilamin verdiği mutluluk hissini artırmaya yetiyor.

İstiridye: Tarihin en ünlü çapkınlarından Casanova’nın cinsel gücünü her gün yediği 40 istiridyeye borçlu olduğu söylenir. Birçok edebi eserde afrodizyak olarak bahsedilen istiridye, çok miktarlardaki çinko içeriğiyle testosteron üretimi artırarak cinsel isteği ve cinsel gücü artırır. Ayrıca içerdiği dopaminle mutluluk verici etkiye sahiptir.

Badem: Güzelliğini ve gençliğini süt banyosuyla koruduğu rivayet edilen Kleopatra cinsel isteğini artırmak için badem yiyor ve vücudunu süt ile badem karışımıyla ovuyormuş. Karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitaminlerini içeren badem pek çok sağlık yararının yanı sıra cinsel gücü artırıyor.

Fındık: E vitamini içeren fındık, cinsel gücü artmasına da yardımcı oluyor. Fındık, içerdiği tüm maddelerle bedensel ve zihinsel yorgunlukları gidermede etkili.

Ginseng: İki bin yılı aşkın süredir Uzak Doğu ve Çin’de kullanılan ginseng zihinsel ve fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artırmasının yanı sıra testosteron seviyesini, sperm miktarını ve cinsel gücü artırıyor. Araştırmalar ginsengin cinsel isteği ve birleşme kapasitesini artırdığını ortaya koymuştur.

Kereviz: Çeşitli iç salgı bezlerine tesir eder ve onların faaliyetlerini artırır. Erkeklerde cinsel faaliyeti çok arttırarak vakitsiz iktidarsızlığı önler. Özellikle 30'lu yaşlarda mutlaka yiyin.

Zencefil: Yüzyıllardır duyguları harekete geçirmek için hazırlanan içkilerin karışımında kullanılan zencefil, cinsel isteği de artırıyor. Bu nedenle yediklerinize ya da içtiklerinize biraz da olsa zencefil katabilirsiniz.

Sarımsak: İçinde glikoz ile protein, kalsiyum, fosfor, demir ve A, B, C vitaminleri bulunan sarımsak, cinsel gücü artırır ancak doğru kullanılmadığında da partnerinizi kaçırır. Sarımsağı tercih ederken unutmamanız gereken şey asla çiğ olarak tüketmemeniz
Maydanoz: Maydanoz tam anlamıyla bir vitamin deposudur. Özellikle içindeki B12 vitamini seks gücünü artırır. Ayrıca stresi azalttığı için psikolojik sorunlardan dolayı cinsel problem yaşayanlara da yardımcı olur.

Bilinen diğer afrodizyaklar arasında şunlar yer alıyor: Kiraz, elma, hurma, karpuz, tarçın, havuç, incir, nar, havyar, kişniş, kuşdili, vanilya, zencefil, lahana, susam, yumurta, ceviz, kuşkonmaz, soya, yulaf...

Benzer Makaleler: