CİNSEL İLİŞKİDE PSİKOJENİK AĞRI

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) verilerine göre dünyada ve ülkemizde pek çok kadın cinsel ilişki esnasında ağrı ve acı hissediyor. Tıp dilinde “disparoni” olarak adlandırılan ağrılı ve acılı cinsel ilişki, bazı kadınların tüm cinsel hayatı süresince maruz kaldığı bir sorunken bazı kadınların hayatının herhangi bir döneminde başlayabiliyor. Disparoni sorunu yaşayan kadınların birçoğu bu ağrının normal olduğunu düşünebiliyor ve ağrılı cinsel ilişkiyi kabulleniyor. Bu kabulleniş sonrasında kimi kadınlar ağrıya rağmen cinsel ilişkiye devam ediyor, kimi kadınlar ise cinsel ilişkiden kaçıyor. CİSED Adana Şube Başkanı Uz. Dr. Taner Canatar,Seks, normal şartlarda içinde ‘ağrı’ ve ‘acı’ barındırmaz. Bedenen ve ruhen sağlıklı kişiler tarafından yapılan seks için “ağrı” ve “acı” çok uzak bir ihtimal, hatta ihtimal dâhilinde bile değil. Kadının cinsel ilişkiden zevk alması gerekirken sürekli ağrı ve acı duyması, zamanla cinsel soğukluğa ve sekonder vajinismusa neden olabiliyor. Kadın, eşinden uzaklaşabiliyor, eşini itmeye ve eşine karşı gizli bir öfke hissetmeye başlayabiliyor. Tüm bunlar ilişkilerine ve evliliklerine zarar verebiliyor. Bu nedenle disparoninin kader olarak görülmemesi, kabullenilmemesi, mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. ” diyor.

CİNSEL BİRLEŞMEDE HİSSEDİLEN HER AĞRI DİSPARONİ DEĞİL…

Disparoni; vajina-penis birlikteliği esnasında kadının vajina bölgesinde, kasıklarında, klitorisine yakın bölgelerde, iç ya da dış dudak kısımlarında ağrı hissetmesi olarak tanımlanıyor. Bu ağrıya acı, basınç, yanma ve yırtılma hissi de eşlik edebiliyor. Buna rağmen cinsel birleşme esnasında hissedilen her ağrı disparoniye işaret etmez. Kadınların morali bozukken, kafasını meşgul eden bir derdi varken bazı cinsel birleşmelerde ağrı hissetmesi olağandır. Dr. Canatar disparoni belirtilerini şöyle sıralıyor: “(1) Cinsel birleşme sırasında penisin vajinaya girmesinde zorlanma, (2) vajinaya girme ya da girme girişimleri sırasında vulvovajinada ya da pelviste belirgin bir ağrı duyma, (3) vajinaya girme eyleminin gerçekleşeceği beklenirken ya da vajinaya girme sırasında ya da girilmesinden ötürü vulvovajinada ya da pelviste ağrı duymayla ilgili olarak belirgin bir korku ya da kaygı duyma, (4) vajinaya girme girişimi sırasında aşk kaslarını (pelvik taban kaslarını) çok germe ya da sıkma durumları yaklaşık olarak altı aydır, sürekli ya da yineleyici bir biçimde yaşanıyorsa, (5) kadında ve çift ilişkisinde belirgin bir sıkıntıya neden oluyorsa disparoniden söz edilir. Disparoni belirtisi olan ağrı, yalnızca penis-vajina birlikteliğinde değil, aynı zamanda tampon, jinekolojik muayene gibi diğer vajinaya giriş (penetrasyon) durumlarında da söz konusu olabilir.

DİSPARONİ TANISI İÇİN JİNEKOLOJİK MUAYENE ŞART...

Disparoni vakalarının yüzde ellisinin organik, yüzde ellisinin psikolojik sorunlardan kaynaklandığını söyleyebilirz. Bu nedenle disparoninin tedavi edilebilmesi için öncelikle kadının ağrısının doğru tanımlanması, ağrının doğru tanımlanması için de jinekolojik muayene şart. “Kadının hikâyesi dinlenirken bile disparoninin, jinekolojinin mi cinsel terapi biliminin mi alanına girdiği belli olur. Yine de kadının jinekolojik bir muayeneden geçmesi gerekir. Jinekolojik muayene sonrasında disparoniye sebep olabilecek bir sorun bulunmamışsa disparoninin sebebinin kadının ruhunda aranması ve kadının ruhunda tedavi edilmesi gerekir. Disparoni, psikolojik olduğunda akla ya ‘kefaret’ gelir ya da ‘isteksizlik’.”

KEFARET ÖDEMEYE BAĞLI DİSPARONİ...

Disparoninin tedavi edilebilmesi için kök nedenin “kefaret” mi “isteksizlik” mi olduğunun mutlaka tespit edilmesi gerekir. “Bazı kadınlar cinsel birliktelikten zevk alması gerekirken şiddetli ağrı ve acı çekmeyi kendine bir borç bilir. Cinsellikle veya kadınlıkla ilgili iç dünyasında kendince bir suçu, bir günahı vardır ya da kendi öyle sanıyordur. O suçun cezası çekilmeli, o günahın kefareti ödenmelidir. Söz konusu suç veya günah gerçek de olabilir fantezi ürünü de. Suç veya günah kendinden de kaynaklanabilir, başkasından da. Erken çocukluk dönemine de ait olabilir bu suç veya günah, gençlik dönemine veya yetişkinliğe de. Ağrı çekiyor diye cinsel ilişkiyi kendine yasaklamaz, kefaretini ödeyebilmesi için ağrı çekmesi, ağrı çekebilmesi için cinsel ilişkiye girmesi gerekir.”  Yani kadın çektiği ağrıdan memnundur, fakat bu memnuniyetin farkında değildir. Bilinçli haliyle ağrıya anlam veremeyen kadın, bir gün mutlaka kefaret ödediğine dair “Ben bu ağrıyı hak ediyorum.” gibi bir cümle sarf edecektir.

PARTNERE KARŞI SOĞUKLUĞA BAĞLI DİSPARONİ...

Partnerini istemeyen bir kadın, cinsel birleşme öncesinde yeterince uyarılamaz ve bu nedenle de vajina-penis birlikteliği esnasında ağrı çeker. Kadın yeterince uyarılamadığında genital bölgesinde kan akışı yeterince hızlanmaz, kasları gevşemez, klitorisi yeterince kabarmaz, vajinası yeterince ıslanmaz ve kadın yeterince cinsel heyecan duymaz. Tüm bunların sonucunda da cinsel birliktelik esnasında ağrı ve acı duyar. Ppartnere karşı soğukluk nedeniyle disparoni yaşanması durumunda kadının partnerini yeterince istemiyor olmasının sebepleri bulunur ve tedavi çiftin ilişkisi üzerinden yürütülür.

SEKSE KARŞI SOĞUKLUĞA BAĞLI DİSPARONİ...

Disparoninin sebeplerinden birisi de sekse karşı isteksizlik  olabilir. Bu isteksizlik, çoğunlukla sekse dair ruhta açılmış derin yaralardan kaynaklanır. Kadın geçmişte yaşanmış bir taciz vakasını hatırlıyor olabilir, her cinsel birliktelik kadını geçmişe götürüyor olabilir. Kadın, seksin erkeklere özgü olduğunu düşünüyor da olabilir. Seksten haz almayı bir kadına yakıştıramadığı için sekse karşı içinde bir isteksizlik oluşur. Kadın, cinselliği fahişelikle de özdeşleştirmiş olabilir. Yani cinsel ilişkiden zevk alma durumunu, arzu ve istekleri yerine getirme, fantezileri gerçekleştirme eylemlerini fahişece buluyor olabilir. Kadın geçmişte yaşadığı bir cinsel birliktelik nedeniyle suçluluk duyuyor olabilir ya da bir başkasının yasak ilişkisine şahit olmuş olabilir. Her cinsel birliktelik kadının bu suçluluk duygusuna girmesine neden olabilir. Tüm bu sebeplerle sekse karşı isteksizlik duyan kadın; ağrıdan, dolayısıyla cinsel ilişkiden de kaçar. Sekse karşı isteksizlik nedeniyle disparoni yaşanması durumunda kadının tedavi edilebilmesi için sekse dair düşüncelerinin değiştirilmesi gerekir.

Son olarak unutulmamalıdır ki  psikolojik bir vaka olarak disparoninin nedeni ne olursa olsun psikoterapi ile ve bazı egzersizlerle tedavisi edilmesi yüzde yüz mümkündür…