Cinsel Gücü Arttırmanın Yolları

İnsanlar sağlıklarını düşündüklerinde akla gelen ilk konular yemek, diyet, egzersiz ve uyku. Oysa düzenli ve tatmin edici bir cinsel hayat da en az diğerleri kadar sağlıklı yaşam biçiminin anahtarı. Unutulmamalıdır ki tatminkâr bir cinsellik, iyi beslenme ve düzenli egzersizler sağlıklı ve mutlu yaşamın vazgeçilmez parçalarıdır.

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN!
Sağlık ve yaşam açısından ilk olarak dikkat edilecek husus olan beslenme, insanın yaşam döngüsünün göstergesi olan cinsel istek yani libido için son derece önemlidir. Cinsel gücü artırmak için protein ve aminoasit tüketimine dikkat edilmelidir.

Bunları aşağıdaki şekilde sınıflandırabiliriz:
-İktidarsızlık ve kısırlığı önlemek için susam, bezelye, yerfıstığı, jelâtin, yürek ve yumurtada bulunan “arginin”,
-Cinsel yoğunlaşmayı engelleyen yorgunluk hissini önlemek için süt, yerfıstığı, balık, et, peynir, yumurta, bezelye, soya fasulyesi, buğday özü ve yeşil sebzelerde bulunan “lösin”, arpa, beyin, yürek, süt, karaciğer, istiridye, nohut, bezelye, pirinç, soya fasulyesi, buğday özü ve buğday ununda bulunan “B1 vitamini” ve yoğurt, istiridye, yeşil sebze, mantar, buğday özünde bulunan “B2 vitamini”,
-Kadınlarda vajina kaslarının esnekliği ile hareketliliğinin oluşumunu, erkeklerde ise cinsel etkinliği artırmak için yumurta, sardalye, pirinç, peynir, ayçiçeği çekirdeğinde bulunan “methionin”,
-Cinsel yoğunluğu artırmak ve cinsel istek uyandırmak için yeşillik ve susamda bulunan “triptofan” ve balıklarda bulunan “B12 vitamini”,
-Sperm hareketliliğini artırmak ve adrenalin salgısını yükseltmek için susam, yulaf, yumurta, peynir ve karaciğerde bulunan “fenilalanin”,
-Her iki cinste kas zayıflığı ve salgı bozukluğun önlemek, kadınlarda hamilelik dönemindeki cinsel isteği artırmak için buğday özü, soya fasulyesi, pamuk tohumu, keten ve bunları yağlarında bulunan “E vitamini”,
-Erkeklerde testosteron artımı ve meni üretimi için süt ürünleri, deniz ürünleri, turp, enginar, kivi, avokado, böğürtlen, muz, karaciğer ve marulda bulunan “çinko” ve
-Erkekte kısırlığı, kadın da ise orgazm bozukluklarını önlemek için yeşil sebze, sarı renkli meyveler, dana ve tavuk ciğerinde bulunan “A vitamini” alınmasında fayda var.

Androsteron 
Cinsel çekiciliğinizi arttırmak istiyorsanız elinizi korkak alıştırmadan, salatalarınıza bol bol kereviz ekleyin. Çünkü ter bezlerimiz feromon adında, kimyasallar salgılıyor. Kokusunu duyamıyoruz ama işlevi büyük: Karşı tarafı kendisi bile farkında olmadan harekete geçiriyor. İşte kerevizin içinde de bize hor hor çeşmesi gibi feromon salgılatan androsteron var.

Balık 
Cinsel arzunuzu arttırmak için balık tüketin. Mesela kalkan! Magnezyum bakımından çok zengin olduğundan erkeklerde testosteron seviyesini yükseltiyor. Nasıl mı? Magnezyum testosteronun vücuttaki proteinlere tutunmasını zorlaştırıyor. Böylece testosteron kanda dağıtılarak cinsel dürtülerinizin tetiklenmesine yardımcı oluyor.

Kabak çekirdeği 
İyi cinsel ilişki için gereken en önemli desteklerinizden biri kabak çekirdeği. Testosteronu östrojene çeviren enzimi bloke ediyor. Çeyrek bardak tüketmeniz kafi…

L-arginin 
Takviye hali mevcut olan L-arginin amino asidi, klitoris damarlarını açmaya yardımcı olarak erojen bölgelere kan akışını kolaylaştırıyor. Böylece uyarılma hızlanıyor.

Muz 
İçinde enerji seviyemizi yükselten potasyum var. B vitamini de içeriyor. Bunların yanında muz erkeklerdeki testosteron üretimini arttıran bromelain enzimi barındırıyor.

Zencefil 
Çok yönlü ve güçlü bir bitki olan zencefil damarlarınızı açıyor. Bu yüzden çok faydalı çünkü kan hücreleri cinsel organlara rahatça hareket edemediği zaman cinsel duyular azalıyor.

Nitrik Oksit 
Kadında ve erkekte cinsel fonksiyonlarda bozulmanın ana nedeni atardamarların yaşlanması. Nitrik oksit adındaki bir gaz atardamarların, (buna cinsellikle ilgili olanları da dahil) genişlemesine neden oluyor. Yeterince nitrik oksit olmazsa damarlar genleşemiyor, erkekte ve kadında cinsel organlara yeterince kan gitmiyor. “Yine de bu meseleyle doğal yollardan mücadele etmeyi tercih ederim” diyorsanız o zaman Omega-3 bakımından oldukça zengin olan cevizi ihmal etmeyin.

Histamin 
Kuşkonmaz, folat bakımından oldukça zengin olduğundan en iyi libido artırıcı besinlerden biri. Folik asidin doğal formu olan folat, orgazm sırasında salgılanan histamin üretimini düzenliyor.

UYKU ÇOK ÖNEMLİ!
Hint cevizi denilen küçük hindistan cevizini kahvenize veya kahvaltılık gevreğinize serpiştirerek cinsel yaşamınıza renk katabilirsiniz. Bu baharat serotoninin etkilerini taklit ediyor. Kokusu rahatlamanızı, tadıysa ruh halinizi olumlu etkilenmesini sağlıyor. Unutmayınız ki uyku sorunları da cinsel dürtülerinizin azalmasının bir nedeni olabilir. Hint cevizi uykuyu getiren triptofan amino asidi bakımından zengin olduğundan uyku döngünüzü düzenlemeye yardımcı olabilir.

DÜZENLİ SPOR YAPMAK ŞART!
Spor yapmanın sağlık açısından ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu bilinen bir gerçek olduğu gibi cinsel isteği artırdığı ve cinsel yaşam süresini uzattığı da unutulmamalıdır. Spor yapmanın cinsel yaşamdaki etkileri aşağıdaki gibidir:
-Cinsel isteği artırır. Çünkü kan akışının hızlanmasıyla cinsel organlara giden kan basıncı artar.
-Vajinada kalma süresini uzatır. Çünkü yorgunluk hissini engelleyeceğinden, erkek vajina içerisinde daha uzun süre kalabilir.
-Erken boşalma ve sertleşme kaybını önler. Çünkü vücut oksijen seviyesi artacağından erkeğin cinsel hazzı da artar.
-Penisin sertleşme kalitesini arttırır ve erkeğin boşalma süresini uzatır. Çünkü aşk kasları adını verdiğimiz pelvik taban kaslarının çalışmasıyla o bölgeye giden kan akışı artar.

ÖNSEVİŞMEYİ UZUN TUTMAKTA FAYDA VAR!
Her iki cinsin de cinsel haz seviyesinin artması ve doyurucu bir orgazm yaşayabilmesi için ön sevişme oldukça önemlidir; özellikle kadınların yeterince uyarılıp ıslanabilmesi için. Yeterli bir ön sevişme sonrası; en az ön sevişme kadar uzun ve kesintisiz cinsel ilişki yaşanabilir, doyurucu bir boşalma ve orgazma ulaşılabilir.

Benzer Makaleler: